לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

תיק הוצאה לפועל – מהו?

תיק הוצאה לפועל – מהו?

לשכות ההוצאה לפועל, פועלות מכוחו של חוק הוצאה לפועל ותפקידן לסייע לנושים לממש את פסק הדין שניתן לטובתם. לעניין חוק הוצאה לפועל, נקרא הנושה – זוכה ומולו ניצב החייב.

בסמכותן של לשכות ההוצאה לפועל, לנקוט בהליכים שונים כנגד החייב, אך לשם כך נדרש הזוכה לפתוח תיק הוצאה לפועל, נגד החייב.

לעיתים המדובר בפסקי דין כספיים, אשר נקבע בהם כי החייב, צריך לשלם לזוכה, סכום כסף מסוים. חשוב לציין כי שטרות, נחשבים גם הם לפסקי דין, כך שאם בידיו של אדם, שיק שחזר, רשאי הוא לפתוח תיק הוצאה לפועל כנגד החייב, בעל השיק.

הוצאה לפועל, רשאית גם לסייע לזוכה לממש פסקי דין שאינם כספיים, למשל, כאשר ניתן צו פינוי לטובת הזוכה והחייב צריך לפנות את הנכס.

פתיחת תיק הוצאה לפועל, תיעשה באחת מלשכות ההוצאה לפועל, על פי בחירת הזוכה.

מתי פותחים תיק הוצאה לפועל? איזה מסמכים יש להציג, כדי לפתוח תיק הוצאה לפועל? מהן התגובות של חייבים לתיקי הוצאה לפועל?

פתיחת תיק הוצאה לפועל – מתי?

בידיו של הזוכה, פסק דין לטובתו או שטר, למשל, שיק שחזר, יכול הוא לגשת אל אחת מלשכות ההוצאה לפועל, על פי בחירתו ולפתוח תיק הוצאה לפועל כנגד החייב.

נפתח תיק הוצאה לפועל, תישלח אל החייב אזהרה על פתיחת התיק ויינתנו לו 20 יום, למלא אחר פסק הדין.

אם מדובר בפינוי מקרקעין, תינתן לחייב הזדמנות לפנות את הנכס ואז ייסגר תיק הוצאה לפועל כנגדו. אם מדובר בחוב כספי, יוכל החייב לשלם את החוב בתשלום אחד, או לשלם על פי צו תשלומים.

מולא פסק הדין – לא יינקטו צעדים כנגד החייב

חשוב להבין כי תפקידה של ההוצאה לפועל, הוא לממש את זכותו של הזוכה, על פי פסק הדין ועל כן, כל עוד נוהג החייב על פי הוראות חוק הוצאה לפועל ועל פי החלטותיו של ראש ההוצאה לפועל, לא תינקט נגדו כל סנקציה.

מפר החייב את צו התשלומים או מתעלם מן החוב, תנקוט נגדו ההוצאה לפועל, בסנקציות שונות לרבות עיקול וצו עיכוב יציאה מן הארץ, על פי דרישת הזוכה.

כיצד פותחים תיק הוצאה לפועל?

הליך פתיחת תיק בלשכת ההוצאה לפועל, הוא פשוט מאוד וכל מה שיש לעשות הוא להציג את המסמכים הרלוונטיים לסוג החוב.

למשל, אם לזוכה צו לפינוי מקרקעין, ימלא בקשה לביצוע פסק דין ויצרף את פסק הדין המקורי או עותק נאמן למקור.

לעיתים, נדרש הזוכה להציג שאילתה ממשרד הפנים, על פרטי החייב: שמו המלא, תעודת זהות וכתובתו. במקרים אחרים, אין בכך צורך.

חשוב לציין כי במידה והזוכה מיוצג על ידי עורך דין, עליו לצרף ייפוי כוח, הקובע את סמכותו של עורך הדין לפתוח תיק הוצאה לפועל עבור הזוכה.

תגובת החייב

עם פתיחת תיק הוצאה לפועל, תישלח לחייב אזהרה, המקנה לו מסגרת זמן של 20 יום למלא אחר פסק הדין או להגיע להסדר כלשהו.

ניתן לקטלג את ציבור החייבים לשלוש קבוצות, כאשר כל אחת מגיבה עם קבלת האזהרה:

1. החייב נרתע מן האזהרה: ישנם חייבים אשר נרתעים מן האזהרה שנשלחה אליהם לפיה, נפתח תיק הוצאה לפועל כנגדם. על כן, הם משלמים את חובם או מגיעים להסדר. מדובר בחייבים ישרים, אשר אינם מפרי חוק, אך נקלעו לסיטואציה קשה והם דואגים להחזיר את חובם.

לעניין חייבים מעוטי יכולת, מאפשר חוק הוצאה לפועל, להכריז על חייב כמוגבל באמצעים וניתן גם לבקש איחוד תיקים.

2. החייב משלם לסירוגין: סוג אחר של חייבים, מתחיל לשלם את החוב, אך מפסיק לסירוגין. בכל פעם שהחייב מפסיק לשלם את חובו, רשאי הזוכה לבקש מההוצאה לפועל, להפעיל סנקציות כנגד החייב, למשל, עיקול.

3. החייב מתעלם: למרבה הצער, ישנם חייבים המשתמטים מחובם, נעלמים ועל כן, ישנו קושי רב לנקוט נגדם באמצעים משפטיים. במקרים אלו, תיק הוצאה לפועל, יכול להתנהל במשך שנים, אך לא פעם, הזוכה אינו רואה את כספו בחזרה.

יש להדגיש כי מטרתן של הסנקציות הננקטות כנגד החייבים, אינה עונשית. המטרה היא לעודד את החייב לשלם את חובו לזוכה. על כן, הסנקציה שתינקט, תהיה מידתית לחובו של החייב.

ניקח לדוגמא מצב שבו, החייב משלם את חובו על פי צו תשלומים ולאחר חצי שנה שבה הוא משלם את ההחזר החודשי, הפסיק החייב לשלם. ראש ההוצאה לפועל, יכול להטיל עיקול על החייב, אך העיקול לא יהיה על כל רכושו של החייב, כי אם בהתאם לגובה החוב.

תיק הוצאה לפועל נפתח כנגד חייב, כאשר בידי הזוכה, פסק דין לטובתו. עם פתיחת התיק, תישלח אל החייב אזהרה, במסגרתה ניתנים לו 20 יום, למלא אחר פסק הדין או להגיע להסדר. לא עשה כן, ינקוט נגדו, ראש ההוצאה לפועל, בסנקציות שונות, על פי בקשת הזוכה, כגון, עיקול.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף