לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

קשר סיבתי משפטי במקרים של רשלנות רפואית

קשר סיבתי משפטי במקרים של רשלנות רפואית

קשר סיבתי משפטי מייצג קשר מוכח בין ההתנהגות לבין העניין המשפטי המונח לפתחו של בית המשפט. תביעות אזרחיות בגין עוולות רשלנות רפואית משויכות אל דיני נזיקין, אשר בהם קמה אחריות רק בהתקיים קשר סיבתי בין התנהגות המזיק לבין הנזק. אך בעוד הקשר הסיבתי העובדתי בוחן האם מבחינת רצף האירועים העובדתיים מעשהו של המזיק הובילה לתוצאה הנדונה בחוק, הקשר הסיבתי המשפטי בודק את הזיקה בין התכונות שבגינן נוצרה העוולה או העבירה לבין הגורם העובדתי.

בדיני נזיקין מהווה הסיבות המשפטיות כלי תיחום להטלת האחריות. באמצעות הטלת האחריות יכול בית המשפט לקבוע האם רופא, צוות רפואי או מוסד רפואי אכן התרשלו בעת מתן טיפול. מעבר לכך, כלי תיחום להטלת אחריות הוא חלק בלתי נפרד מההבחנה בין סוגים שונים של רשלנות רפואית. בית המשפט משתמש לעיתים קרובות בכלים מעין אלו על מנת להבחין בין התרשלות בטיפול הרפואי עצמו, התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת מצדו של המטופל או לחלופין פגיעה באוטונומיה הנובעת בין היתר מחילול חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. על מנת להבין מהו ההבדל ולנהל הליך משפטי נכון כדאי לפנות ליעוץ משפטי רשלנות רפואית עם עו"ד המתמחה בתחום.

הגדרות ומבחנים

כאמור, הקשר הסיבתי המשפטי מתייחס רק אל שאלת האחריות המשפטית לנזק מסוים. על מנת שאדם או מזיק יישאו באחריות נזיקית על נזק כלשהו שנגרם, יש להוכיח כי לא רק שמתקיים קשר סיבתי עובדתי בין המעשה המעוול לבין הנזק, אלא שהנזק שגרם המעוול היה צפוי או בתחום הסיכון. הקשר הסיבתי המשפטי משמש כמסננת הפוטרת מאחריות נזיקית אדם המעורב במעשה שגרם בפועל לנזק, כאשר הנזק או הליך גרימתו לא היו צפויים או לא היו בתחומי הסיכון של מעשי המעוול.

יש מספר מבחנים הבודקים האם מבחינת שיקולי המדיניות מתקיים קשר סיבתי משפטי בין המעשה המעוול לבין הנזק. ראשית, קיים מבחן השכל הישר שתפקידו לבדוק האם התכונות המאפיינות את התנהגות המזיק תרמו בפועל לתוצאה המזיקה. שנית, ישנו מבחן המתמקד בציפיות ותפקידו להוציא נזקים שלא היו צפויים למעוול מהאחריות הנזיקית. המבחן השלישי לא פחות חשוב, היות והוא בודק האם תהליך הגרימה שהתרחש בפועל הוא זה שמפניו בא המחוקק להגן. זהו מבחן הנקרא "מבחן הסיכון" והוא עומד בבסיס הדיונים הנוגעים לתחום האחריות של המזיק במסגרת תביעות רשלנות רפואית ואחרות.

מבחן הסיכון קובע כי הקשר הסיבתי מתקיים כאשר תהליך הגרימה שהתרחש בפועל הוא זה שמפניו בא המחוקק להגן. זהו מבחן מסגרת, אשר על פיו תהליך גרימה מסוים מצדיק הטלת אחריות משפטית על כל הנובע מכך. מבחן הסיכון חל בעוולות של אחריות חמורה, בהן השאלה העיקרית היא האם הנזק הוא מימוש של הסיכון שאותו החיקוק אמור למנוע. הדוגמא הבולטת לכך היא עוולת הפרת חובה חקוקה, אך אפשר למצוא דוגמאות נוספות בחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

חריגים עבור מבחן השכל הישר

הקשר הסיבתי על פי מבחן השכל הישר נשלל רק אם בתהליך הגרימה של הנזק היו מעורבים גורמים בלתי צפויים, כגון מאורעות טבע, צירוף מקרים או מעשיהם הרצוניים של אחרים, ובלבד שההתערבות התרחשה לאחר ביצוע הפעולה הרשלנית. נסיבות שהיו קיימות לפני ביצוע המעשה אשר הביא לנזק אינן מנתקות את הקשר הסיבתי ולא משחררות את המזיק מאחריות. השאלה העיקרית בה מתעסק בית המשפט היא האם כל הגורמים המאפיינים את התנהגות המזיק תרמו בפועל לתוצאה המזיקה. כפי שצוין, החריגים העיקרייים מלבד אירוע טבע בלתי רגיל הם סיטואציות של זמן ומקום וגורם מתערב וכל עורך דין אמור להכירם.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף