עורך דין פינוי שוכר
עורך דין פינוי שוכר
פנייה לייעוץ אישיפרטי יצירת קשר:

רחוב יגיע כפים 2,
בית פיילוט, קומה 2
תל אביב 677786

טלפון: 0779975206

מידע חשוב נוסף

פינוי מדירה – כיצד לפנות שוכר?

בעלי נכסים משכירי דירות רבים, נתקלים בקושי גדול כאשר שוכר המושכר מסרב לשלם את דמי השכירות וכן מסרב להתפנות מהמושכר. אף אחד לא מתכנן לסיים קשר עם שוכר הנכס שלו בהליך משפטי של פינוי מדירה.

פינוי מדירה – כיצד לפנות שוכר?

כמה נפלא כאשר בסיום תקופת השכירות, השוכר מפנה את המושכר ומיד לאחריו נכנס השוכר החדש, במסגרת הסכם שכירות ערוך כדבעי. ברם, במקרים רבים לא כך הדברים.

פינוי מדירה – כיצד על משכיר לנהוג כאשר שוכר “עושה שרירים” ומסרב לפנות את המושכר?

רבים הם המקרים בהם השוכר אינו זכאי עוד לשהות בנכס, אם בשל סיומו של חוזה השכירות ואם בשל הפרת חוזה השכירות אך הוא מסרב לפנות את המושכר. אחת מן הפרות השכירות הבולטות היא אי תשלום דמי השכירות. לא פעם, מפסיק השוכר לשלם את דמי השכירות, אך ממשיך לשהות בנכס ומסרב לפנותו. למרות הנזק הכלכלי שהדייר גורם למשכיר אשר מעוניין בפינוי הדייר בהקדם האפשרי, אל לו למשכיר לנקוט באמצעיים חד צדדים כנגד הדייר שכן אלה אינם חוקיים, ועלולים לגרום לנזק דווקא למשכיר.

פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

הדרך הנכונה העומדת בפני המשכיר היא להגיש תביעת פינוי דייר, הנקראת בשפה המשפטית: תביעת פינוי מושכר. במסגרת תביעה זו, מבקש המשכיר מבית המשפט, להוציא כנגד הדייר, צו פינוי מן הנכס של המשכיר.
כאשר הליך זה מבוצע במקצועיות הנדרשת, מדובר בהליך משפטי מהיר, המתברר בבית המשפט, בתוך כ- 60 יום ממועד הגשת התביעה על ידי המשכיר.

האם פינוי מדירה יכול להתבצע רק באמצעות תביעת פינוי שוכר? האם לרשותו של המשכיר, עומדים אמצעים נוספים? מהי עמדת בית המשפט לעניין פינוי מדירה?

תביעת פינוי שוכר מדירה

תביעה לפינוי מושכר כוללת סעד אחד בלבד והוא צו פינוי דייר. חשוב להדגיש כי זכותו של המשכיר להגיש תביעה כספית כנגד השוכר איננה נפגעת, והוא רשאי לעשות כך בהליך משפטי נפרד בכל עת, ללא קבלת רשות מבית המשפט. על מנת שתביעה לפינוי מושכר תתברר במהירות הנדרשת, היא מוגדרת כהליך מיוחד וככזה, הוא הליך מרוכז מאוד אליו יש לצרף כבר בשלב התביעה תצהירי עדות ראשית מטעם המשכיר וכן את כל האסמכתאות המשפטיות הנדרשות.

על פי תקנות סדר הדין האזרחי, בית המשפט ידון בתביעת פינוי מושכר לא יאוחר משלושים יום לאחר שחלף המועד להגשת כתב ההגנה בתיק. פירושו של דבר הוא כי הדיון יתקיים, לאחר כ- 60 יום ממועד הגשת התביעה. חשוב לציין, כי פינוי מושכר באמצעות תביעה מתאימה המוגשת על ידי עורך דין לפינוי שוכר היא הדרך החוקית היחידה לפינוי המושכר, כאשר כל האמצעים האחרים שהם בגדר דין עצמי או ניסיון לדחוק את השוכר מחוץ למושכר כמו על ידי ניתוק החשמל או המים בנכס, בלתי חוקי!

גם פניה למשטרת ישראל לא תסייע שכן, המשטרה אינה מוסמכת להכריע מי משני הצדדים צודק והגורם היחידי המוסמך לכך הוא בית המשפט. חלקה של המשטרה בהליך הפינוי יגיע רק במסגרת הליכי הוצל”פ לפינוי המושכר שיגיעו בשלב שלאחר מתן צו פינוי המושכר.

פינוי מדירה – אמצעים נוספים

ההליך המשפטי של תביעת פינוי דייר הוא האמצעי המרכזי של פינוי מדירה. ההליך מתנהל במגבלת זמן ברורה של 60 יום ועל כן, מטיב הוא עם ציבור המשכירים, המקבלים תוך זמן קצר, צו פינוי דייר. האם ישנם אמצעים נוספים העומדים לרשות המשכירים, המבקשים פינוי מדירה? למעשה, מלבד הגשת תביעת פינוי דייר, עומדת למשכיר, רק אלטרנטיבה חוקית אחת והיא לפנות לשוכר באמצעות מכתב , פגישה או שיחת טלפון ולנסות לשכנעו לפנות את הנכס.

אמצעי אחר מוכר, כמו ניתוק החשמל והמים בנכס, הוא בלתי חוקי היות שמדובר בעשיית דין עצמי. ישנם משכירים המגישים תלונה במשטרה אך אמצעי זה איננו יעיל, משום שהמשטרה אינה מתערבת בסכסוכים אזרחיים. לפיכך, אנו למדים כי פינוי מדירה ייעשה על ידי ניסיון הידברות עם השוכר, לשכנעו לפנות את הנכס וכאשר הוא מסרב להתפנות, יש להגיש תביעת פינוי דייר.

עמדת בית המשפט

תביעות פינוי מדירה, עוסקות בסעד אחד בלבד והוא סעד הפינוי, דבר אשר אינו מצריך דיוני הוכחות ארוכים. בית המשפט מתרשם מן הטענות והראיות שלפניו ומחליט האם יש מקום ליתן צו פינוי דייר או אם לאו.

מהי עמדת בית המשפט לגבי תביעות פינוי דייר מדירה?

בית המשפט דן בסעד הפינוי בלבד. בית המשפט בוחן האם הסכם השכירות הופר או הסתיים והאם המשכיר זכאי לבטל את הסכם השכירות ולפנות את המושכר. ככל שבית המשפט יתרשם כי המשכיר זכאי לקבל פסק דין לטובתו המורה על פינוי המושכר, יינתן הצו לפינוי המושכר בצירוף הוצאות משפט לטובת המשכיר. את פסק הדין לפינוי המושכר יש לממש במקרה הצורך במסגרת הליכי הוצל”פ לפינוי מושכר, על מנת להביא לתוצאה סופית של דירה פנויה והשבת החזקה בה לידי המשכיר.

במשרדנו, אנו מספקים ליווי משפטי מלא לבעל המושכר החל משלב הפניה אלינו, הגשת תביעת פינוי דייר ועד לשלב בו המשכיר מקבל את מפתחות המושכר לידיו, רגע שהנו מכונן מבחינת המשכיר וזאת כמובן, מבלי לגורע מפעילותנו הנמרצת להשיב למשכיר את נזקיו הכספיים.

פינוי מדירה - שאלות נפוצות פינוי מדירה – כיצד לפנות שוכר באמצעים עצמיים?

הכלל החשוב הוא כי אין לבצע פינוי בכוח באמצעים עצמיים או לחסום את שימוש השוכר בנכס (החלפת מנעולים, סגירת ברז מים וכדומה). אמצעים אלו אינם חוקיים ועלולים לסבך את המשכיר בתביעה. הדרך היחידה לפינוי שוכר סרבן היא פנייה לבית המשפט.

פינוי מדירה – כיצד לפנות שוכר באמצעות בית המשפט?

על המשכיר להגיש תביעה לפינוי מושכר, הליך ייחודי לפינוי דייר סרבן. בשלב זה יש לצרף את כל האסמכתאות הנדרשות, הדייר נדרש להגיש כתב הגנה והדיון נערך בדרך כלל בתוך חודשיים. לאחר הדיון בעמדות הצדדים והבירור הדרוש, ניתן פסק דין הניתן לאכיפה בלשכת ההוצאה לפועל.

פינוי מדירה – כיצד לפנות שוכר מבלי לוותר על הנזקים הכספיים שנגרמו?

כיוון שבהליך פינוי מושכר ניתן לתבוע רק את פינויו של הדייר, מומלץ להגיש במקביל תביעה כספית לבית המשפט בגין כל הנזקים הכספיים שנגרמו למשכיר בשל שהותו של הדייר בדירה: נזק לרכוש, הפסד שוכרים וכדומה.

פינוי מדירה – כיצד ניצן לפנות שוכר באמצעות המשטרה?

המשטרה אינה מוסמכת להחליט מי מהצדדים צודק ולכן פנייה למשטרה בשלב מוקדם, אינה מועילה. המשטרה מגישה סיוע רק בשלב שבו החליט ראש הוצאה לפועל על פינוי בכוח של הדייר וזה מתבצר בביתו או מסרב לפנות את הדירה. תפקידה של המשטרה לסייע לקבלן הפינוי לבצע את עבודתו.

*התוכן של אתר פינוי שוכר לא מהווה תחליף לייעוץ משפטי, העושה שימוש באמור עושה זאת על אחריותו האישית.

לייעוץ ראשוני חייג 0779975206 (זמינות 24 שעות)
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף