לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

על נושאי ביטוח: ביטוח, חוק ביטוח מנהלים וביטוח מנהלים

על נושאי ביטוח: ביטוח, חוק ביטוח מנהלים וביטוח מנהליםמאמר זה דן בנושאי ביטוח: על ביטוח, על חוק ביטוח מנהלים ועל ביטוח מנהלים. מהו ביטוח?

ביטוח הוא למעשה הסכם שהמבוטח עושה עם חברת הביטוח. זו תבטח את המבוטח בגין אירוע מסוים או מספר אירועים כאשר בתמורה משלם המבוטח למבטחת סכום כסף כלשהו. מטרתו של ביטוח הנה להגן על המבוטח מפני אירועים שונים שלא תמיד ניתן לצפות את התרחשותם. ישנם סוגים שונים של ביטוח וביניהם ביטוח מנהלים. ביטוח זה הוא ביטוח משולב הכולל מספר מרכיבים, על כך בהמשך הדברים. חוק ביטוח מנהלים, כשמו כן הוא מסדיר את נושא ביטוח מנהלים.

על המושג ביטוח

כאמור, ביטוח הוא הסכם בין המבוטח לבין חברת הביטוח. מטרתו של כל ביטוח היא לספק הגנה למבוטח ו/או ליקרים לו במקרה שיתרחש אירוע מסוים. המדינה מעניקה ביטוחים שונים כגון ביטוח לאומי וביטוח בריאות אך למותר לציין כי ביטוחים אלו אינם מספיקים כאשר מתרחשים אירועים שונים בחייו של אדם. ניתן לחלק את סוגי הביטוחים לשלושה:

1. הביטוח האלמנטארי – מדובר בביטוח שהוא ביטוח רכושי אשר במסגרתו ישנו ביטוח על רכוש כגון בתים או רכב וביטוח חבויות של אחריות נזיקית. ביטוח הרכוש הינו לטווח קצר אך ביטוח חבויות הוא לטווח ארוך. ביטוח אלמנטארי כולל בדרך כלל השתתפות עצמית של המבוטח אשר נועדה לגרום לכך כי מבוטחים לא יגישו תביעות קטנות אל חברת הביטוח.

2. ביטוח חיים – מבוטח אשר מתקשר בהסכם של ביטוח חיים, מבקש לדאוג לאנשים היקרים לו ולפרנסתם במקרה של נכות קשה או מוות. המדובר כמובן במקרים בהם המבוטח לא יכול עוד לפרנס את משפחתו וכאן נכנס לתמונה ביטוח חיים. סוג ביטוח זה נעשה במסגרת פוליסת ביטוח פרטית או באמצעות ביטוח מנהלים.

3. ביטוח מנהלים – זהו ביטוח משולב אשר מכיל מספר מרכיבים, כפי שמיד נראה. חשיבותו גדולה ויש להכירו.

מהו ביטוח מנהלים?

ביטוח מנהלים הוא סוג של ביטוח והוא עומד לצד הסוגים האחרים שסקרנו. ביטוח מנהלים הוא למעשה קופת ביטוח לשכירים הכוללת שלושה מרכיבים: הראשון הוא חיסכון לגיל הפרישה, השני הוא אובדן כושר עבודה והשלישי ביטוח חיים למקרה של מוות. ביטוח מנהלים הוא הסכם ביטוח אשר נעשה בין שלושה צדדים: העובד (המבוטח), המעביד וחברת הביטוח (המבטחת). במסגרת ביטוח מנהלים, מפרישים המעביד והעובד בכל חודש לטובת קופת הביטוח. הממשלה מבקשת לעודד את החיסכון הפנסיוני של שכירים ועל כן העלתה את התקרה המותרת להפקדות לקופות גמל. אין ספק כי חשיבותו של ביטוח מנהלים היא גדולה היות והוא נותן מענה לשלושה מצבים מרכזיים בחייו של כל אדם.

רבים סבורים כי ביטוח מנהלים מיועד לדרג הבכיר אך זוהי טעות. ביטוח מנהלים הוא לכל עובד ועובד ואין כל קשר לדרגתו. היתרון הגדול של ביטוח מנהלים אל מול קרן פנסיה הוא הביטחון, הוודאות שיש במסגרת ביטוח מנהלים. המבטחת מתחייבת מהו הסכום שיקבל המבוטח בכל חודש והתחייבות זו מעוגנת בתוך הסכם הביטוח שעשה המבוטח עם חברת הביטוח. במקרה של ביטוח מנהלים, לא קיימת אפשרות לשנות את תנאי החוזה באופן חד צדדי.

במצב של קרן פנסיה, לא מדובר בחוזה אישי והקצבה שמקבלים יכולה להשתנות. מדוע? שתי סיבות: האחת, החברה אשר מנהלת את קרן הפנסיה יכולה לשנות את תנאיה באופן חד צדדי. השנייה, גובה הקצבה תלוי במצבם של שאר המבוטחים. תלות זו גורמת לתחושה של חוסר וודאות בקרב המבוטחים. לעומת זאת, ביטוח מנהלים הוא ביטוח אישי והוא כפוף אך ורק להסכם שנחתם בין הצדדים. המבוטח יכול לישון בשקט ולהיות רגוע כי עתידו מסודר.

על חוק ביטוח מנהלים

הקביעה העיקרית של חוק ביטוח מנהלים היא כי ביטוח זה מיועד לעובדים שכירים וכמו כן, קובע החוק שהן העובד והן המעביד חייבים להפריש כספים אל הקופה של ביטוח מנהלים. חוק ביטוח מנהלים הוא למעשה לקוח מחוק ההסדרים לשנת 2004. מהו חוק ההסדרים? חוק זה עוסק בנושאים שונים אשר נקבעים על פי מדיניות הממשלה ועל פי העניינים שהיא מבקשת לעודד ולקדם. עבודת הקידום הזו נעשית באמצעות תיקונים בחקיקה.

לסיכום

מן הדברים שלעיל, ניתן להבין את חשיבותו של ביטוח בחייו של כל אדם. אם המדובר בביטוח רכב או אם המדובר בביטוח חיים, ההגנה שמעניק ביטוח היא הגנה חיונית. ביטוח מנהלים הוא סוג של ביטוח אשר משמר את רמת החיים הטובה אליו הורגל אדם, גם בעת פרישתו מן העבודה. כמו כן, ביטוח מנהלים הוא הדרך של כל אדם לוודא כי לאחר מותו, משפחתו לא תהיה במצוקה כלכלית אלא תוכל לחיות בכבוד.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: לב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף