לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

מחיקת רישום פלילי – כיצד

מחיקת רישום פלילי – כיצד1. רישום פלילי – כללי

אזרחים רבים עומדים מול הצורך בביצוע מחיקת רישום פלילי. בין אם הרישום הפלילי שלהם היה תוצאה של נסיבות מצערות ובין אם מדובר על רישום פלילי אשר בוצע לפני שנים רבות, מחיקת רישום פלילי ממאגרי המדינה יכולה לעזור לפתוח דף חדש ונקי. לכך צריך להוסיף את הדרישה של מעסיקים רבים להצגת תעודת יושר המוענקת על ידי המשטרה. חוסר היכולת להמציא תעודה כזו עלולה למנוע מאזרחים רבים למצוא מקום עבודה. למעשה, מטרת המעסיקים בעת דרישה מן הסוג הזה היא לוודא כי עברו של המועמד הנו נקי. אך מהו בכלל רישום פלילי וכיצד הוא בא לידי ביטוי?

בדיקת רישום פלילי

באופן כללי רישום פלילי הוא רישום המתועד במאגרי המחשבים של משטרת ישראל. רישום זה נוגע לכל הליך אשר בוצע מול האזרח: עיכוב, מעצר, מאסר, חקירה ועוד. גם עבירות פעוטות אשר התבצעו בגיל העשרה עלולות לגרור רישום פלילי המלווה את האזרח לאורך שנים רבות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מחיקת רישום פלילי אינה מתבצעת באופן אוטומטי, גם אם לא נערך הליך פלילי או הוגש כתב אישום. כל אדם רשאי לבדוק האם הוא מחזיק ברישום מן הסוג הזה, וזאת באמצעות הגשת בקשה לקבלת גיליון רישום פלילי. לאחר מכן, במידה ומתגלה כי האדם אכן מחזיק ברישום פלילי, ישנם מספר דרכים בעזרתן ניתן למחוק אותו. חשוב לציין כי מעורבות של עו"ד פלילי היא חלק חשוב בהליך מחיקת רישום פלילי. עו"ד פלילי מספק חוות דעת מקצועית ומכיר פסקי דין קודמים אשר יכולים לעמוד לצד האזרח. בנוסף, בעזרת עו"ד פלילי ניתן לבצע מעקב אחר הבקשה ולבחון האם ומתי היא התקבלה בקרב רשויות החוק.

2. מחיקת רישום פלילי – דרכים

להלן מספר דרכים לבצע מחיקה של רישום פלילי:

א. הגשת בקשת מחיקה למשטרה – בקשה זו מועברת אל משטרת ישראל באמצעות עורך דין המתמחה בתחום הפלילים. בבקשה מפורטות הסיבות בגינן יש למחוק את הרישום הפלילי של האזרח ואת התקדימים המשפטיים במידה וקיימים כאלה.

ב. הגשת בקשת מחיקה לפרקליטות – שינוי עילת סגירת התיק יכול גם הוא להביא למחיקת רישום פלילי. למרות שבמקרים רבים תיקים פליליים נסגרים בשל חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות, הרישום הפלילי נשאר תקף. כאשר משנים את עילת סגירת התיק לחוסר אשמה נמחק גם הרישום. אל בקשה זו חשוב להוסיף עדויות או חומר מצולם אשר יכול לעזור לאזרח. במידה וניתן, יש להוסיף לבקשה גם המלצות ממעסיקים או תעודות הצטיינות. במידה והבקשה מועברת לטיפול של פרקליטות המדינה עלול האזרח להיתקל בסירוב מוחלט. יחד עם זאת, התייעצות עם עורך דין במקרה כזה יכולה להביא לפנייה אל בג"צ ולהפיכת ההחלטה.

ג. פנייה אל נשיא המדינה – ניתן להגיש בקשה למחיקת רישום פלילי באמצעות חנינה מנשיא המדינה. ישנה כמובן תקופת התיישנות הקבועה בחוק, אך בעזרת בקשה לנשיא המדינה ישנה אפשרות לקצר אותה. גם במקרה ובו בוחרים בדרך פעולה כזו יש לערב עורך דין פלילי המפרט את כל העילות בגינן מבוקשת החנינה. הבקשות אינן מגיעות ישירות לנשיא, ועוברות אליו רק לאחר בחינת התיק במחלקת החנינות של משרד המשפטים. יש צורך בהמלצה של שר המשפטים על מנת לקבל חנינה מן הסוג הזה, ולכן הבקשה צריכה להיות מוגשת באופן מסודר ומוקפד.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף