לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

ייצוג על ידי עו"ד פלילי בעבירת העלבת עובד ציבור

ייצוג על ידי עו"ד פלילי בעבירת העלבת עובד ציבור

הקדמה: גידול במקרים של תקיפת עובדי ציבור הביא את משטרת ישראל לפעול להגברת האכיפה בעבירות כאלה. מזה מספר שנים, הציבור נחשף לידיעות על תקיפות של צוותים רפואיים, בעלי תפקידים ברשויות מקומיות, מורים, עורכי דין ועוד. לשם מיגור התופעה, בתי המשפט נוטים להחמיר את הענישה על עבירות של תקיפת והעלבת עובד ציבור הקבועות בחוק העונשין. אדם העומד לדין בגין העלבת עובד ציבור, רשאי לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי שייצגו במשפט.

מהי העלבת עובד ציבור?

העלבת עובד ציבור על פי חוק העונשין הינה אמירת דברים מעליבים כנגד מי שמוגדר בחוק כעובד ציבור, ללא דרישה כי הדברים שיאמרו יהיו דברי שקר. יודגש, כי חוק לשון הרע אינו חל על האיסור להעלבת עובד ציבור.

המחוקק מודע לכך שעובדי ציבור, משום המגע היום יומי בו הם באים עם ציבור מגוון, חשופים במהלך עבודתם להתמרמרויות והטחת עלבונות מהציבור אותו עובדי הציבור משרתים.

פעמים רבות, אזרחים שדרישותיהם מסורבות לקבלת תשלומים שונים וקצבאות, או קבלת הנחות ממיסים שונים, או בקשות שונותו מגוונות, מביעים את מורת רוחם מדחיית בקשתם על ידי העלבת עובד ציבור המשרת אותם, וחלקם אף נוהגים באלימות מילולית או פיסית, ונדרשים בשל כך לייצוג על ידי עו"ד פלילי במשפט בגין העלבת או תקיפת עובד ציבור.

כיצד נעשית העלבת עובד ציבור?

העלבת עובד ציבור על פי חוק העונשין יכולה להיעשות בדרך של תקיפה מילולית, תנועות מגונות, או במעשים. העלבת עובד ציבור, יכולה שתיעשה במקרה בו העלבת העובד נגזרת ממילוי תפקידו של עובד הציבור.

על מי שמעליב עובד ציבור להיות מודע למעשיו, אך אין דרישה כי המבצע העלבת עובד ציבור יתכוון באופן מיוחד להעליב את עובד הציבור, ודי כי הדברים שנאמרו יהיו בעלי אופי מעליב, הכולל פגיעה בשם הטוב של העובד בעיני אחרים.

העונשים המוטלים על העלבת או תקיפת עובד ציבור

תקיפת עובד ציבור – בגין תקיפת עובד ציבור, חוק העונשין בו עוסקים עו"ד פליליים קובע עונש מרבי של עד חמש שנות מאסר. במקרה של תקיפת שוטר, עונש המאסר המקסימאלי בגין תקיפת שוטר הינו שלוש שנות מאסר. תקיפה בנסיבות מחמירות עומד על חמש שנות מאסר. מי שנאשם בגין תקיפת עובד ציבור, טוב יעשה אם ייעזר בשירותיו של עו"ד פלילי.

העלבת עובד ציבור – בגין העלבת עובד ציבור, העונש המרבי הקבוע בחוק העונשין עומד על ששה חודשי מאסר, כפי שיודע עו"ד פלילי. הפרעה לעובד ציבור למילוי תפקידו, דינה עד שנת מאסר אחת. גם במקרה של העלבת עובד ציבור, מדובר במשפט פלילי, ולכן רצוי להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי.

הבעייתיות החוקית באיסור העלבת עובד ציבור

איסור העלבת עובד ציבור הוא איסור שנוי במחלוקת, כפי שיודעים עו"ד פליליים.

יתרונו הגדול של איסור העלבת עובד ציבור הוא בהגנה על עובדי ציבור החשופים מדי יום לעלבונות מצד הציבור אותו הם משרתים. עם זאת, חסרונו הוא בעצם איסור על העלבת עובד ציבור אשר יש בו אלמנט של "סתימת פיות", פגיעה בחופש הביטוי וחסימת ביקורת אזרחית כלפי עובדי הציבור שתפקידם לשרת את הציבור.

לסיכום, העלבת עובד ציבור היא עבירה שעניינה הטחת עלבונות במי שהגדיר החוק כ"עובד ציבור". עלבונות יכולים שיעשו במילים, בתנועות או במעשים. המחוקק מנסה, על ידי איסור העלבת עובד ציבור הקבוע בחוק העונשין, להגן על עובדי הציבור מפני זעמו של הציבור עימו עובדי הציבור באים במגע יום יומי.

הענישה בגין העלבת עובד ציבור חריפה, ועלולה להגיע לששה חודשי מאסר. על כן, רצוי לפנות לייצוגו של עו"ד פלילי. עם זאת, איסור העלבת עובד ציבור הינו שנוי במחלוקת משום פגיעתו בחופש הביטוי.

להתייעצות עם עורכי דין פליליים בענייני העלבת עובד ציבור ובעניינים פליליים נוספים, ניתן לפנות לפורום פלילי באתר הפורומים המשפטיים.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: רכב.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף