לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין לשון הרע

טיפים והמלצות שכדאי לקבל ממשרד עורך דין לשון הרע

מתי דיבורים או כתיבה על אחרים יוגדרו כ"לשון הרע" לפי החוק הישראלי? מה ניתן לעשות במקרה שפרסמו עלינו "לשון הרע"? במאמר זה נשיב "על קצה המזלג" על שאלות אלו ואחרות ונביא המלצות שכדאי לקבל מעורך דין לשון הרע בנושא.

"לשון הרע" – מהי?

דיני לשון הרע מוסדרים ב"חוק לשון הרע, תשכ"ה-1965". החוק מגדיר לשון הרע כדבר שפרסומו עלול:

1. השפלה – להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצד.

2. ביזיון – לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו, או בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, גילו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

3. פגיעה – לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו.

הפסיקה קבעה, כי המבחן לשאלה האם ביטוי מסוים נופל תחת הגדרת החוק ללשון הרע, הינו אובייקטיבי לפי אמות המידה של "אדם סביר", ולא סובייקטיבי לפי הרגשת הנפגע.

מיהו "אדם"? החוק מגדיר גם תאגיד כ"אדם", ולא רק אדם פרטי.

מהו "פרסום"? החוק קובע שפרסום יכול להתבצע בין בעל פה ובין בכתב או בדפוס, לרבות: ציור, דמות, תנועה, צליל וכל אמצעי אחר. אולם ישנם תנאים מסוימים בהם הפרסום צריך לעמוד כדי שייחשב כ"לשון הרע":

1. אם הוא בעל-פה עליו לעמוד בשני תנאים: א. להיות מיועד לאדם אחר שאיננו הנפגע. ב. להגיע אל אותו אדם אליו הוא היה מיועד, או אל כל אדם אחר שאיננו הנפגע.

2. אם הוא בכתב, על אותו כתב להיות, לפי הנסיבות, בעל פוטנציאל להגיע לאדם כלשהו שאיננו הנפגע.

לאור הפרטים הרבים והדקויות שיש בעניין ההגדרות, מומלץ להתייעץ עם עורך דין לשון הרע מנוסה ומקצועי.

מהן המלצות עורך דין לשון הרע למי שפרסמו עליו "לשון הרע"?

איסור לשון הרע מוגדר בחוק כעוולה אזרחית, ובמידה והוא פורסם בכוונה לפגוע ופרסומו היה לשני בני אדם לפחות למעט הנפגע, הוא יוגדר כעבירה פלילית שדינה מאסר שנה אחת. חוק לשון הרע גם מאפשר לנפגע להגיש קובלנה פלילית נגד המפרסם, דהיינו: להגיש נגדו תביעה פלילית באופן עצמאי.

נמצא אפוא שמי שפרסמו עליו לשון הרע יכול לפעול באופן פרטי באחת משתי דרכים : 1. הגשת תביעת נזיקין אזרחית. 2. הגשת קובלנה פלילית.

מהם הסעדים שהנפגע יכול לקבל? ישנם שלושה סוגי סעדים שניתן לקבל:

1. פיצויים – במידה והנפגע יצליח להוכיח בתביעת נזיקין שיסודות העבירה התקיימו, הוא יהיה זכאי לפיצויים לפי הערכת הנזק שנגרם לו בגין פרסום הדברים עליו. על-מנת לקבל את מירב הפיצויים האפשריים, מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לשון הרע מנוסה ומקצועי.

2. פיצוים סטטוטוריים – בגין הרשעה בעוולת לשון הרע, בין במשפט אזרחי ובין במשפט פלילי, רשאי בית המשפט לפסוק לנפגע פיצויים עד לגובה 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק, ובמקרה של תביעה אזרחית שהוכח בה שהפרסום היה בכוונה לפגוע – עד ל- 100,000 ₪.

3. צווים – בנוסף לאמור לעיל, רשאי בית המשפט לצוות על איסור הפצה של עותקי הפרסום או החרמתם, וכן על פרסום תיקון או הכחשה של הפרסום.

מהן המלצות עורך דין לשון הרע לכתב אינטרנט?

לשון הרע באינטרנט מקבל משמעות חזקה יותר עקב הפומביות הרבה של הפרסום. לכן יש להיות זהירים במיוחד כאשר כותבים דברים באינטרנט. להלן דגשים שכדאי לקבל מעורך דין לשון הרע לפני שמפרסמים דברים באינטרנט:

1. להימנע מלהשמיץ – בייחוד על-ידי כינויי גנאי.

2. לכתוב רק עובדות מוכחות – גם עובדות שלא ניתן להוכיח את נכונותן מוגדרות כהשמצה.

3. לכתוב בדרך של "סאטירה" – כאשר דברים נכתבים בדרך הומוריסטית ומוגזמת, קשה לטעון שמדובר בלשון הרע.

סיכום

במאמר זה סקרנו בתמציתיות את דיני לשון הרע. ישנם עוד פרטים רבים בנושא, ולכן בכל מקרה מומלץ להיעזר בעורך דין לשון הרע מנוסה – בין אם אתה מפרסם ובין אם אתה נפגע.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף