לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

החזקת ילדים על פי דיני משפחה

החזקת ילדים על פי דיני משפחהדיני משפחה בישראל נבדלים מענפי משפט אחרים ועוסקים בין היתר בנושאים מורכבים ורגישים כמו החזקת ילדים. הדין הדתי חל בישראל על המרת דת, נישואין, גירושין, מזנות בן זוג ומזונות ילדים בלבד. בכל שאר הנושאים, לרבות אימוץ, אפוטרופסות, ירושה וחלוקת רכוש בין בני זוג, ישנה חקיקה אזרחית. החקיקה היא משלימה ובתי משפט אזרחיים למשפחה הם בעלי סמכות מקבילה בחלק מהעניינים המגיעים לפתחם.

סעיף 25 בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות הוא זה שמגדיר כיצד צריכה החזקת ילדים להתבצע על פי דיני משפחה בישראל. עו"ד ליטל יעקובוביץ מסבירה כי החוק קובע כי כל עוד ההורים לא הגיעו להסכם, או שבאו לידי הסכם אך הוא אינו בוצע, רשאי בית המשפט להכריע בעניין לטובת הקטין. החריג היחיד הוא שילדים עד גיל 6 צריכים להישאר אצל אמם אלא אם יש סיבות מיוחדות להורות אחרת.

חזקת הגיל הרך

סעיף 25 הוא במידה רבה חזקת הגיל הרך בדיני משפחה. כפי שניתן לראות, הוא קובע כי באין הסכמה בין הורים החיים בנפרד יופעלו כללים אזרחיים ברורים. הכלל הראשון הוא שענייני האפוטרופסות של הקטין, חלוקתה בין ההורים, ההחזקה בפועל בקטין וזכויות ההורה שלא יחזיק בקטין ייקבעו לפי טובת הקטין בלבד. הכלל השני הוא שגם אם טובת הקטין מצביעה על החלטה אחרת, ההחזקה בפועל של קטינים עד גיל 6 תהיה בידי אמם.

ליטל יעקובוביץ מסבירה און ליין כי בית המשפט יכול לקבוע כי משמורת קטינים עד גיל 6 תהיה בידי האב רק במקרים מיוחדים. בפועל, מספר המקרים הללו קטן מאוד. אב הנמצא במצב מן הסוג הזה נדרש להתייעץ עם עורך דין הבקיא בדיני משפחה ולהפעיל את כל הכלים העומדים לרשותו. בית המשפט לא נוטה להעביר את המשמורת לידי האב, ללא התחשבות בטובת הקטין וצרכיו.

יתרה על כך, קיימת ביקורת כלפי בית המשפט לגבי האופן בו חזקת גיך הרך משפיעה גם על ילדים מעל גיל 6. ביקורת זו טוענת כי בתי המשפט נוטים לפסוק את המשמורת לטובת האם וזאת מבלי להתחשב בצרכים של האב וביכולתו לגדל את הילד.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: כוכב.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף