לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

בקשה למתן צו קיום צוואה

בקשה למתן צו קיום צוואהההליך הרשמי הנדרש

צוואה היא מסמך בעל תוקף משפטי ברמת העיקרון. אולם, הצוואה עצמה מקבלת את תקפותה, רק מרגע שהמוריש אכן נפטר וחולף מן העולם. כעת יש צורך לפתוח בהליך של צו קיום צוואה, על-מנת שיהיה לה אכן התוקף המחייב, ויהיה ניתן להוציא אותה מן הכוח אל הפועל. את הבקשה של צו קיום צוואה יכול למעשה כל אדם שהכיר את הנפטר להגיש – לא רק יורשיו החוקיים מוגבלים לכך, אלא גם אנשים נוספים (הדבר נדרש משום שלעתים הצוואה קובעת ירושה לקטינים בלבד, או לאנשים שאינם יכולים לתפקד באופן עצמאי). את הבקשה להוצאת הצו, שולחים אל הרשם לענייני ירושה, או אל אחד מבתי הדין הרבניים (בצוואה עצמה אמור לכתוב המוריש את מי הוא מסמיך להוציא לפועל את הצוואה). חשוב לציין, שיש להוציא את הצו, גם במידה והצוואה עצמה קבעה חלוקה של חלק מהרכוש, ולא כולו. את הרכוש הנותר יש לדרוש בהתאם להוצאת צו ירושה, שיקבע את החלוקה לפי דיני הירושה בישראל.

מידע על ההוצאה של צו קיום צוואה

1. מה צריך להביא? כשאתם פונים בבקשה להוציא צו קיום צוואה עליכם לצרף מספר מסמכים: גם אגרות (אותן ניתן לשלם דרך האינטרנט), גם תעודת פטירה, או לחלופין העתק נאמן למקור חתום ע"י עו"ד. עליכם לצרף כמובן גם את הצוואה של הנפטר. כמו כן, עליכם לצרף העתק של משלוח הבקשה לצו לכלל היורשים המוזכרים בצוואה. לחלופין אפשר לצרף לבקשה חתימות של כלל היורשים, שמראות כי הם מודעים לכך שהוגש הצו.

2. מחוץ לישראל – קיימים מצבים, בהם תבקשו להוציא צו קיום צוואה לאדם אשר איננו מתגורר בישראל, אך יורשיו בהחלט מתגוררים בארץ. במצב כזה יש עוד כמה אישורים אשר עליכם לצרף בכדי שהצו יצא לפועל. ראשית יש לצרף אישור המעיד על כך שלמוריש אכן קיימים נכסים שונים בתחום שיפוטה של מדינת ישראל. כמו כן, כל בקשה להוצאת צו קיום צוואה שכוללת מסמכים שיש צורך בתרגומם חייבת גם תרגום וגם חתימה של נוטריון (הדבר איננו נדרש, במידה ושפת המקור הינה בעברית, ערבית או אנגלית). במידה ויש מסמכים זרים נוספים – יש צורך בחתימה של השגרירות/קונסוליה הישראלית, או לחלופין אישור אפוסטיל למדינות החברות באמנה.

3. העברה לאפוטרופוס – אם הרשם לענייני ירושה או בית הדין הרבני, מצאו שאכן אתם עומדים בתנאים להוצאת צו קיום צוואה, הצוואה עצמה תועבר אל האפוטרופוס הכללי של המדינה, שגם הוא פועל מטעם משרד המשפטים. האפוטרופוס הכללי, בקבלתו צו קיום צוואה יכול לקבוע את מימושה, או להעבירה לדיון משפטי נוסף, במידה והוא מוצא כך לנכון. אם לא צצו בעיות – הצו עצמו יוחזר אל הרשם, וכעת יהיה ניתן לממש אותה באופן סופי.

לרכז עם עזרה מקצועית

שימו לב, כי במהלך הבקשה להוצאת צו קיום צוואה יש להיעזר במנהל עיזבונו של הנפטר, כפי שהוא קבע בצוואתו, משום שבמקרים רבים מדובר בעו"ד שיש לו ניסיון רב בדיני ירושה. כמו כן, רבים מהמסכים גם דורשים אישור של עו"ד או אישור נוטריוני – חתימות על מסמכים ובקשות רשמיות למשרד המשפטים, חתימות על תרגומים וכן על העתקים נאמנים למקור. לכן חשוב שתרכזו אצלכם את כל המסמכים החשובים במהירות האפשרית, ע"מ שיהיה ניתן להוציא במהירות את הצוואה לפועל.

מחפש עורך דין? צריך ייעוץ משפטי? פנה אלינו: מוקד עורכי הדין המוביל והמקצועי בישראל מאז 2006.

צוות של עורכי דין מובילים בתחומם במגוון רחב של התמחויות משפטיות. ליצירת קשר חייג: 077-9974772

פנייה לייעוץ אישיכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.*האמור בעמוד זה ובאתר פינוי שוכר בכלל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, ואין להסתמך עליו. מידע משפטי מטבעו מתיישן ו/או מתחדש כל העת, על הגולש לקחת זאת בחשבון. כל שימוש באמור במאמר ו/או באתר באחריות המשתמש בלבד!

פנייה לייעוץ אישי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

יגיע כפיים 2,

בית פיילוט

ת"א 6777886

טלפון: 077-9974772

 


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף